Udruženja: Upozorimo javnost na težak položaj novinara, ugrožena sloboda medija

2. maj 14:43

Sindikat novinara Srbije (SINOS) pozvao je svoje članove i druge zaposlene u medijima da 3. maja, tradicionalnom simboličnom akcijom "Pet minuta gromoglasne tišine" upozore javnost na težak položaj novinara i medijskih radnika, koji ugrožava slobodu medija i pravo građana na istinito, pravovremeno i sveobuhvatno informisanje. Nezavisno udruženje novinara Srbije, Nezavisno društvo novinara Vojvodine i Granski sindikat kulture, umetnosti i medija "Nezavisnost" pozvali su na istu akciju.

U saopštenju se navodi da će akcija održati sutra od 11.55 do 12 časova, povodom 3. maja, Svetskog dana slobode medija.

U današnjem saopštenju te organizacaije se ukazuje da je vanredno stanje izazvano epidemijom koronavirusa dodatno pokazalo da medijski radnici u Srbiji imaju male i neredovne zarade, da rade bez ili sa lako raskidivim ugovorima, da im je zabranjeno sindikalo organizovanje.

Dodaje se i da medijski radnici trpe pritiske vlasti i vlasnika medija da se izveštava u njhovom, a ne u javnom interesu, kao i da se novinari hapse i da im se preti.

"Profesionalno i istraživačko novinarstvo zamenjeno je lažnim vestima, umesto informisanja u skladu sa Ustavom i zakonima imamo propagandu sa pretećim i uvredljivim izveštajima i porukama i rijaliti programe koji su bruka srpskog novinarstva. SINOS poziva kolege da se udruže i zaštite svoja radna i profesionalna prava jer je to jedini način da sačuvaju svoje radno mesto i profesiju", navodi se u saopštenju.

NUNS, NDNV, UGS: Pet minuta gromoglasne tišine u nedelju


Nezavisno udruženje novinara Srbije, Nezavisno društvo novinara Vojvodine i Granski sindikat kulture, umetnosti i medija "Nezavisnost" pozvali su danas sve novinare i medije da na Svetski dan slobode medija, u nedelju 3. maja, u pet do 12.00 sati, isključe ton, zamrače ekrane i ćutke se pridruže medjunarodnoj simboličnoj akciji "Pet minuta gromoglasne tišine". Kako se u zajedničkom saopštenju ovih udruženja navodi, cilj akcije je da se nadležni i najšira javnost upozore na izuzetno težak položaj novinarstva u Srbiji.

"Pozivamo medijske radnike da se zajedno suprotstavimo otvorenim i učestalim političkim i ekonomskim pritiscima i pretnjama odgovornom novinarstvu i učinimo sve kako bi unapredili položaj i ugled novinarstva i vratili izgubljeno poverenje gradjana. Temelj profesionalnog novinarstva je slobodno i objektivno informisanje gradjana i doprinos javnom kritičkom dijalogu u društvu", navodi se u saopštenju.

Kako se navodi, "odgovorni novinari i mediji ne smeju pristati da javni interes podrede propagandi i apologetici vlasti i da rade po diktatu i za račun političkih i ekonomskih moćnika".

"Nastavak ugrožavanja slobode informisanja i javnog izražavanja i ove godine evidentirali su Reporteri bez granica koji su na listi medijskih sloboda za 2020. godinu Srbiju rangirali na 93. mesto izmedju ukupno 180 posmatranih zemalja, što u odnosu na prošlu godinu predstavlja pad za tri mesta", navodi se u saopštenju.

Ova novinarska udruženja navode da se u izveštaju Reportera bez granica potpuno opravdano ukazuje da je posle šest godina vodjstva Aleksandra Vučića opasno biti novinar u Srbiji", kao i da su "kritički i istraživački novinari i mediji zbog svog rada svakodnevno izloženi neprijateljskom tretmanu i neskrivenim pritiscima pre svega vlasti pa zatim i ekonomskim izvorima".

"Od uvodjenja vanrednog stanja zbog epidemije nesrazmerno i neopravdano je pokušano ograničavanje medijskih sloboda, na šta su reagovale čak i pojedine medjunarodne organizacije i institucije koje su osudile Vladin pokušaj zavodjenja zvanične cenzure i pritiske protiv novinara i medija", navodi se u saopštenju.

NUNS, NDNV i "Nezavisnost" podsećaju da na Medjunarodni dan slobode medija "ponovo ukazuju i na sve dublje siromaštvo novinara i drugih medijskih profesionalaca koji svoj težak i odgovoran posao obavljaju za ponižavajuće plate, najniže medju svim profesijama koje podrazumevaju visok nivo znanja i integriteta".

"Ovim povodom NUNS, NDNV i "Nezavisnost" ponavljaju i zahtev da se do kraja rasvetle ubistva Dade Vujasinović, Slavka Ćuruvije i Milana Pantića, a nalogodavci i počinioci zločina privedu pravdi. Zahtevamo da se rasvetle i drugi napadi na medijske radnike, kao i da se unapredi zaštita novinara od svakodnevnih pretnji putem društvenih mreža", navodi se u saopštenju.
Podelite